Diş Beyazlatma

“Bleaching” olarak da bilinen diş beyazlatma; daha beyaz, estetik bir gülüş için yapılan işlemlerdir. Özellikle çay, kahve ve sigara tüketen insanlarda dişlerin sararması sık görülen bir durumdur. Bu da kişinin gülüşünü olumsuz etkileyebilir. Günümüzün modern teknolojileri sayesinde hem evde diş beyazlatma hem de klinik ortamında (ofis tip) diş beyazlatma mümkündür. Bazı kişilerde ise; ofis tipi diş beyazlatma ev tipi uygulamalarla desteklenebilir.

Diş beyazlatmanın etkisi kişinin diş yapısı  ve beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak yaklaşık 6 ay – 2 yıl boyunca devam edebilir. Bilinen herhangi bir ciddi yan etkisi olamamakla birlikte diş hassasiyeti görülebilir.

Ankara Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Günümüzde diş beyazlatma uygulamaları “ev tipi diş beyazlatma” ve “ofis tipi diş beyazlatma” olarak ikiye ayrılır:

Ofis Tipi Diş Beyazlatma: Diş hekimi tarafından, steril klinik ortamında yapılan diş beyazlatmadır. Uygulama sırasında diş eti ve yumuşak dokuların zarar görmemesi için özel bir koruyucu uygulanır. Sonrasında beyazlatıcı jel sürülür ve ışıkla beyazlatıcı ajanların aktif olması sağlanır. Uygulama yaklaşık 1 saat sürer.

Ev Tipi Diş Beyazlatma: Hastanın kendisi tarafından, evde yapılabilen diş beyazlatma uygulamasıdır. Bunun için hastadan ölçü alınır. Alınan ölçü ile şeffaf bir plak hazırlanır. Kişi, gece yatmadan önce bu plağın içerisine beyazlatıcı jeli sürer. Şeffaf plak gece boyunca hastanın ağzında kalır. Bu şekilde 1 – 2 hafta boyunca uygulama yapılır.

Dişler Neden Sararır?

  • Genetik yatkınlık
  • Yaşa bağlı dişlerin renk ve yapı değiştirmesi
  • Çürük ve yanlış ağız bakımı
  • Çay, kahve ve sigara kullanımı
  • Gelişim döneminde yoğun olarak antibiyotik ve ilaç kullanımı
  • Ağız bakımının yetersiz olması

Ankara Diş Beyazlatma Kimlere Yapılır?

Diş beyazlatma ile diş rengi 4 – 6 tona kadar açılabilmesine rağmen her hasta işlem için uygun değildir.

  • Dişeti çekilmesi olan hastalarda diş beyazlatma yapılması hassasiyetin artmasına ve tahrişe neden olabilir.
  • Protez ve köprü tedavisi görmüş hastalarda diş beyazlatma ile istenen sonuçlar elde edilemeyebilir.
  • Diş gelişimi henüz tamamlanmamış olan 17 – 18 yaş altı hastalarda uygulanmaz.
  • Diş hassasiyeti ve diş sıkmaya bağlı dişlerinde çatlak sorunu olan kişilerde uygulama riskli olabilmektedir.

Diş beyazlatma işleminde dişlerin genel olarak sağlıklı olması önemlidir. Bu nedenle diş beyazlatma yapılacak hastalarda öncelikle genel diş muayenesinin yapılması ve çürük vb. diş sorunlarının önceden tedavi edilmesi gerekir.

Ankara Bleaching ile Dişler Ne Kadar Beyazlar?

Diş beyazlatmanın sonuçları her hastamız için aynı olmayabilir. Herkesin diş tonu farklıdır. Bazı kişilerde dişler yapısal olarak şeffaf ve beyaz renklidir. Bazılarında ise opak ve koyu renkli olabilir. Özellikle yapısal olarak sarımtırak dişlere sahip kişilerde 4 – 6 tona kadar beyazlık mümkün olmayabilir. Bu noktada gerekli bilgiyi diş hekiminiz verecektir..

Diş Beyazlatma Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Diş beyazlatma öncesinde dişlerin renklenmesine neden olacak yiyecek-içeceklerden (safran, şarap, kahve, kola vb.) uzak durmak gerekir. Ayrıca sigara tüketiminin sınırlandırılması ve dişlerin özenli bir şekilde temizlenmesi de gerekmektedir.

Ankara Diş Beyazlatmanın Etkisi Ne Kadar Sürer?

Diş beyazlatmanın etkisi kişinin yapısal özelliklerine, yaşam tarzına ve alışkanlıklarına göre değişebilir. Sigara, çay, kahve tüketimi çok olan, diş bakımına özen göstermeyen kişilerde etki süresi daha kısa olacaktır. Bu nedenle genel olarak 6 ay – 2 yıl arası kalıcılık olduğunu söyleyebiliriz. Diş beyazlatmadan sonra sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesi ve diş bakımına özen gösterilmesi kalıcılık süresini mümkün olduğu kadar  uzatır..

Ankara Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma uygulamasından sonra kişi daha estetik, çekici bir gülüşe sahip olur. Bu nedenle özgüven üzerinde oldukça etkili bir işlemdir. Aynı zamanda yan etkisi yok denecek kadar azdır. Diş beyazlatma fiyatları ise kullanılan yönteme ve kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Ayrıntılı bilgi için Ortodent Klinik ile iletişime geçebilirsiniz.