Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı ya da gülüş estetiği; diş yapısında var olan ya da sonradan meydana gelen bozuklukların giderilmesi için yapılır. Gülüş tasarımında amaç; kişiye çekici ve etkileyici doğal  bir gülüş kazandırmaktır. Gülüş tasarımı öncesinde hastalarımızın istekleri ve beklentileri dinlenir. Sonrasında diş hekimleri ve ortodontistlerin muayenesi ile kişi için ideal olan gülüş ve diş yapısı planlanır. Bu süreç sonunda kişiye hayalindeki gülüş kazandırılır ve ağız sağlığını tehdit edebilecek sorunlar giderilir.

Ankara gülüş tasarımı ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Orto-dent Diş Kliniğini arayabilirsiniz.

Estetik Gülüş Tasarımı Nedir?

Estetik gülüş tasarımı; hastalarımızın yüz şekilleri ve çene yapıları için ideal olan gülüş görünümünün sağlanması için yapılan uygulamalardır. Gülüşteki estetik problemler diş etlerinden, dişin yapısından ya da çapraşıklık sorunlarından kaynaklanabilir. Bu nedenle ağız sağlığı ve yapısı birçok açıdan değerlendirilir. Sonrasında hasta için en uygun gülüş tasarımı yapılır. Gülüş estetiği tamamlandıktan sonra kişi sosyal ve iş yaşantısında kendini daha özgüvenli hissedebileceği, kusursuz bir gülüşe sahip olur.

Gülüş Tasarımının Amacı Nedir?

Gülüş estetiği olarak adlandırılan, “gülüş tasarımı” olarak da bilinen uygulamalar, kişinin yaşam kalitesini pek çok açıdan yükseltir. Diş ve diş etleri, sosyal ilişkilerde en çok göze çarpan bölgelerden biri olduğu için kişinin özgüveni üzerinde de oldukça belirleyicidir. Gülüş tasarımı, diş bozuklukları nedeniyle yaşanabilecek estetik kaygıların giderilmesini sağlar. Kusursuz gülüş elde edilirken hastaların yüz şekilleri ve bunun getirdiği gereksinimler de ön planda tutulur Gülüş tasarımı, multi-disipliner bir işlemdir ve birden fazla işlemin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirilir.

Gülüş Tasarımında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Her hastanın istekleri ve estetik gereksinimleri farklı olabilir. Bu nedenle uygulanacak işlemler, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Gülüş tasarımı süreci de buna göre planlanır. İşlemlerin belirlenmesinde hastanın; beklentileri, cinsiyeti, yaşı ve en başta yüz hatları gibi faktörler ele alınır.

Yapılacak ilk işlem; çürük dişlerin ve diş eti hastalıklarının tedavi edilmesi; sonrasında diş temizleme işlemlerinin yapılmasıdır. Temel kontroller yapıldıktan sonra işlemler hastanın nelere ihtiyaç duyduğuna göre belirlenecektir. Bu işlemler;

  • Gingivektomi (Diş eti estetiği girişimleri)
  • Bleaching (Diş beyazlatma)
  • Eksik olan dişler için implant ve protez uygulamaları
  • Porselen lamineler ve kaplamalar
  • Zirkonyum ve ortodontik tedavi (Tel ile tedavi) olarak belirtilebilir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Hastanın istek ve fikirleri alındıktan sonra ağızdan gerekli ölçüler alınır. Bu ölçülere göre hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir. Problemler belirlendikten sonra ise planlama aşamasına geçilir. Bu süreç tamamlandıktan sonra gerek duyulursa, diş beyazlatma uygulamaları da yapılabilir. Böylece kişi hem sağlıklı, hem estetik hem de beyaz bir gülümsemeye sahip olabilir.

Bu işlemlerden sonra dişlerde var olan biçimsel ve görsel bozukluklar kompozit dolgular sayesinde giderilir. Kompozit dolgular kullanılmayacaksa, porselen lamine, ya da zirkonyum kaplamalar kullanılabilir. Porselen lamine uygulamasında genellikle dişler aşınmaz; aşınma olsa bile minimal düzeydedir.

Gülüş Tasarımının Sonuçları Önceden Görülebilir mi?

Gülüş tasarımının sonuçlarını önceden görmek mümkündür. Hastaların ağız içi ve yüz fotoğrafları bilgisayar sistemine uygun programlar kullanılarak yüz şekline uyumu görülebilir ve ölçümleri gerçekleştirilir.

Gülüş Tasarımı Hangi Yaşlarda Uygulanabilir?

Gülüş tasarımı, özellikle yetişkin bireylerde, daha sağlıklı ve estetik bir gülüş elde etmek için sıklıkla tercih edilmektedir.

Ankara Gülüş Tasarımı Fiyatları

Gülüş tasarımında; bleaching, protez ve implant uygulamaları, lamineler ve ortodontik tedavi yöntemleri kullanılabilir. Gülüş tasarımı, diş ve çene yapısındaki pek çok kusurun giderilmesini sağlar. Aynı zamanda eksik dişler, kişinin yüz ve dudak yapısına göre tamamlanabilir; dişler daha beyaz ve etkileyici hâle getirilebilir. Gülüş tasarımında yapılan bu uygulamalar, her hastamız için farklı olabilir. İşlemler farklılaştıkça, gülüş tasarımı fiyatları da değişebilir. Bu nedenle Ankara gülüş tasarımı fiyatları, her hastamız için farklı olabilir. Gülüş tasarımı fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Orto-dent Klinik ile iletişime geçebilirsiniz.