Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi

Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi yani Invisalign tedavisi; neredeyse görünmeyen plaklar yardımı dişlerdeki çapraşıklığın giderilmesini sağlar. Takılıp-çıkarılabilen bir yapıda olan bu plaklar, 0,05 mm’lik hareketlerle dişleri ideal konumuna getirir. Özellikle hafif-orta düzeyli çapraşıklıkların tedavisi için oldukça uygun olan Invisalign, estetik kaygılar nedeniyle genellikle yetişkinler tarafından tercih edilir. Bununla birlikte her yaş grubundan hastamıza uygulanma imkânı vardır.

Ankara şeffaf plaklarla ortodontik tedavi (Invisalign tedavisi) hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Ortodent Klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi Nedir?

Invisalign, halk arasında “şeffaf plaklarla diş tedavisi” olarak da bilinmektedir. Invisalign teknolojisi ile yapılan ortodontik tedavilerde, dişe takılan plaklar dışarıdan fark edilmez. Bu nedenle diş tellerinin görünümünden rahatsız olan hastalarımız için ideal bir tedavi yöntemidir. Özellikle yetişkinlik döneminde diş teli tedavisine başlayan hastalarımız, iş ve sosyal yaşamda rahat edebilmek adına şeffaf plakları tercih etmektedir.

Şeffaf Plaklar Diş Teli ile Aynı Etkiyi Gösterir Mi?

Şeffaf plaklar, dişlerde 0,05 mm’lik bir hareket sağlayacak şekilde dizayn edilir. Böylece, zaman içerisinde, dişlerin konumunun değişmesini ve daha düzgün hâle gelmesini sağlarlar. Etkisi klasik diş telleri ile aynıdır. Ancak her hastanın ihtiyaçları ve diş yapısı farklıdır. Bu nedenle diş çekimi ya da çene müdahalesi gerekmeyen kişilerde, sadece şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi yapılabilir.

Invisalign Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Ankara Invisalign tedavisi, sadece yetişkinlere değil, çocuklara ve ergenlik dönemindeki gençlere de uygulanabilir. Bu noktada hastanın estetik beklentileri ve çapraşıklığın derecesi önemlidir. Eğer kişinin hafif-orta düzeyde diş problemi varsa, dişler sağlıklı Invisalign tercih edilebilir. Şeffaf plaklar ile dişlerin aksı, sıkışıklığı ya da rotasyonu ile ilgili problemler giderilebilir.

Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Aligner” olarak da adlandırdığımız şeffaf plaklar, hem işlevsel hem de görüntü açısından hastalarımıza pek çok avantaj sunmaktadır:

  • Şeffaf plaklar, dışarıdan bakıldığında neredeyse görünmez yapıdadır. Dikkatli bakan bir kişi plakları fark etse bile dişleri çevreleyen, ince bir silüet görecektir. Bu nedenle diş tellerinin neden olduğu özgüven sorunlarına neden olmaz.
  • Alignerlar yeme-içme esnasında çıkarılabilir. Bu da hastalarımıza dilediğini yiyip-içme özgürlüğü tanımaktadır.
  • Takılıp çıkarılabildiği için uzun süre konuşulması gereken durumlarda, toplantı ve sempozyum gibi önemli etkinliklerde çıkarılabilir.
  • Temizliği oldukça kolaydır.

Invisalign Plakları Nasıl Kullanılır?

Invisalign tedavisinde kullanılan her plak 15 günlüktür. Bu nedenle planlanan tedavi süresine göre birden fazla plak kullanılır. Kişi 15 gün sonra plağı yeniler. Bu nedenle plakların sararması söz konusu değildir. Plaklar yeme-içme sırasında çıkarılır ve gece de kullanılması gerekir.

Ortodontik Tedavide Şeffaf Plakların Kaç Saat Takılması Gerekir?

Invisalign tedavisinden etkin sonuç alabilmek için plakların günde en az 20 saat kullanılması gerekir. 20 saatten az kullanıldığında tedavi süreci uzayabilir ve olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle istenen sonuçların alınması için plakların düzenli kullanılması oldukça önemlidir.

Invisalign Plakları Konuşmayı Etkiler Mi? Alışma Süreci Uzun Mudur?

Alignerlar, ilk birkaç gün konuşmada zorluğa neden olabilir. Ancak bu etkisi sadece birkaç gün sürer. 1 hafta içerisinde kişi plaklara alışır ve konuşmada zorlanma da ortadan kalkar.

Invisalign Plaklarının Bakımı Nasıl Yapılır?

Ankara şeffaf plak tedavisinin en büyük avantajlarından biri de bakımının kolay olmasıdır. Plaklar, yeme-içme esnasında çıkarıldığı için içi kir dolmaz. Alignerları, sabah ve akşam ılık su ve diş fırçası ile temizlemek yeterli olacaktır.

Ankara Şeffaf Plaklarla Ortodontik Tedavi Fiyatları

Şeffaf plak tedavisi, diş teli tedavisi görecek birçok hastamızın hayatını kolaylaştırmaktadır. Özellikle yetişkin bireylerde tellerin yarattığı çocuksu görünümü ortadan kaldırdığı için daha sık tercih edilmektedir. Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi fiyatları ise diğer ortodontik tedavilere göre biraz daha fazla olabilir. Ancak fiyatlar konusunda, kişinin ihtiyaçlarına ve tedavi sürecine göre bilgi vermek en doğrusu olacaktır. Bu nedenle kliniğimizi arayabilir ve şeffaf plak fiyatlarımız hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.