Kapaklı Braketlerle Diş Teli Tedavisi

Kapaklı braketlerle yapılan ortodontik tedavilerde telleri dişlerin üzerindeki braketlere bağlamak için metal /lastik   bağlantılar kullanılmaz Bu nedenle sürtünme çok daha azdır ve buna bağlı olarak tedavi süresinin de kısalacağı belirtilmektedir. Aynı zamanda rutin kontrollere duyulan ihtiyaç da azalır. Daha aralıklı kontrollerle tedavi yürütülebilmektedir. Kapaklı braketler kişinin tercihine göre şeffaf olarak da tercih edilebilir.

Günümüzde pek çok kapaklı braket çeşidi bulunmakta olup Damon braket sistemi önde gelenlerden biridir.

Damon braketler dişlere farklı bir kuvvet sistemi uygular. Bu nedenle tedavi, daha az ağrı ile kısa sürede bitirilebilir.

Ankara kapaklı braketlerle diş teli tedavisi fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Orto-dent Klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

Damon Braket Sistemi Nedir?

Damon braket sistemi, Amerikalı bir ortodontist olan Clay Damon tarafından geliştirilmiştir ve uzun yıllardır güvenle uygulanan bir yöntemdir.

Damon braketlerin klasik braketlerin aksine kendine özgü kilit sistemi bulunur. Bu nedenle “self ligating” olarak da adlandırılırlar. Damon braketlerde teller, braketlere ince lastikler/metal teller kullanılmadan bağlanır. Bu nedenle ağız hijyeni sağlamada avantajlı olduğu belirtilmektedir.

Kapaklı Braketlerin Özellikleri Nelerdir?

  • Klasik diş tellerinde kullanılan lastikler/metal ligatürler kapaklı braketlerde kullanılmaz. Damon braketlerin kendine özgü kapakçıklı sistemi tellerin tutunmasını sağlar.
  • Kapaklı braketlerin açıları diğer braketlerden farklıdır. Bu da dişlerin sıralandığı arkı genişletir. Böylece uygun vakalarda diş çekimi yapılmadan da diş çapraşıklıkları düzeltilebilir.
  • Kapaklı braketler sayesinde ark teli daha kolay kontrol edilebilir. Bu da muayene süresini ciddi oranda kısaltmaktadır.

Kapaklı braketler dişlere daha  hafif kuvvet uygular. Hastada ağrı şikayeti böylece azalabilmektedir.

Kapaklı Braketlerle Diş Teli Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

  • Kapaklı braketler, diş teli tedavi sürecini ciddi oranda azaltmaktabilmektedir. Yapılan pek çok çalışma kapaklı braket tedavisi ile yaklaşık 6 – 7 ay daha kısa sürede sonuç alındığını göstermektedir.
  • rutin kontrol ihtiyacı daha azdır. Kapaklı braketlerin bu özelliği şehirdışı ve yurt dışından gelen hastalarımız için de oldukça avantajlıdır.
  • Dişlere uygulanan baskı daha az olduğu için tedavi süreci daha konforludur.
  • Sürtünme daha az olduğu için  fizyolojik diş hareketi sağlanır.
  • Kişinin tercihine göre şeffaf braketler de kullanılabilir. Böylece estetik açıdan da tatmin edici sonuçlar alınabilir.

Kapaklı Braketleri mi Yoksa Klasik Braketleri mi Tercih Etmeliyim?

Bu noktada en doğru kararı ortodonti uzmanı verebilir. Herkesin diş yapısı ve mevcut diş problemleri farklıdır. Bu nedenle tedavideki ihtiyaçları da değişebilir. Kapaklı braketler, özellikle daha kısa sürede, daha az kontrole gelerek tedaviyi tamamlamak isteyen hastalarımız için ideal bir tedavi seçeneği olabilir. Ancak, klasik braket sisteminde olan beyaz tel seçeneği yoktur. Bu durum bazı hastalarımız için bir dezavantaj olabilmektedir.

Ankara Kapaklı Braketler Nasıl Takılır?

Kapaklı braketler de diğer braket türleri gibi dişlerin üzerine, doğrudan yapıştırılır. Ancak Damon braket sisteminde teller lastikler ile sıkıştırılmaz. Bu yöntem, tel ile lastik arasındaki sürtünme kuvvetini de azalttığı için   fizyolojik diş hareketi sağlanabilir. Kapaklı braketlerle yapılan ortodonti tedavilerinde dişlere daha  hafif kuvvet uygulanmasına rağmen dişler hızlı bir şekilde yer değiştirebilmekte  ve tedavi kısa sürede tamamlanabilir.

Ankara Kapaklı Braketlerle Diş Teli Tedavisi Fiyatları

Kapaklı braketler, günümüzde birçok hasta tarafından tercih edilen, kısa sürede başarılı sonuçlar veren bir sistemdir. Sürtünme kuvvetinin daha az olması, işlemin daha kısa sürede tamamlanması gibi birçok avantajı olsa da fiyatları diğer diş teli tedavilerinden biraz daha fazladır. Yine de bu konuda en net bilgi için ortodonti uzmanının detaylı muayenesi şarttır. Bu nedenle Ankara kapaklı braketlerle diş teli tedavisi ve fiyatları hakkında bilgi için kliniğimizle doğrudan iletişime geçebilir; bizi arayabilirsiniz.