Invisalign

Invisalign; “telsiz ortodonti tedavisi” olarak da bilinen bir ortodontik tedavi yöntemidir. Tedavide, “aligner” adını verdiğimiz, özel şeffaf plaklar kullanılır. Çocuklar da dahil olmak üzere her yaş grubunda uygulanabilen, oldukça başarılı sonuçlar elde edilen bir tedavidir.

Invisalign tedavisinin en büyük avantajı; tel görünümü olmadan dişlerin düzeltilmesidir. Özellikle çalışan ve sosyal yaşamında tellerin sorun yaratacağını düşünen kişiler için ideal bir tedavi seçeneğidir. Şeffaf plaklar takılıp çıkarılabildiği için de kişiye yeme-içme konusunda özgürlük tanımaktadır.

Invisalign hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Ankara Invisalign tedavisi ve fiyatları için ise Orto-dent Klinik ile iletişime geçebilirsiniz.

Invisalign Tedavisi (Telsiz Ortodonti Tedavisi) Nedir?

Invisalign teknolojisi; günümüzde birçok kişinin diş teli görünümü olmadan sağlıklı ve hoş görünen dişlere sahip olmasını sağlar. Kişinin diş yapısına özel, tamamen şeffaf plaklarla yapılan bir tedavi olduğu için estetik sorunlara neden olmaz. Günümüzde birçok kişi diş tellerinin görünümü nedeniyle diş teli tedavisini ertelemektedir. Invisalign, dişlerinde hafif – orta düzeyde çapraşıklık olan ve diş teli kullanmak istemeyen hastalarımız için idealdir.

Şeffaf plaklar Çıkarılabillir Mi?

Invisalign tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar dişe sabit değildir. Hasta tedavi sürecinde plakları çıkarıp-takabilir. Özellikle yemek yerken çıkarıldığı için plakların temizlenmesi ve kullanımı da diş teline göre daha kolaydır.

Herkes Invisalign Tedavisi Yaptırabilir Mi?

İnvisalign tedavisi çocuk, genç ve yetişkin bireylerde güvenle uygulanmaktadır. Çocukluk döneminde Invisalign tedavisi için tüm süt dişlerinin dökülmüş ve kalıcı dişlerin çıkmış olması yeterlidir. Ancak çene yapısı ile ilgili sorunların olması durumunda ya da diş çekimi yapılması gereken hastalarda Invisalign tedavisi yerine braketler tercih edilebilir. Invisalign tedavisi genel olarak dişlerin aksı, sıkışıklığı ya da rotasyonu ile ilgili hafif-orta düzey sorunlarda tercih edilir.

Invisalign Nasıl Etki Eder?

Invisalign tedavisinde kullanılacak plaklar,dijital ortamda  CAD/CAM programlarında tasarlanır. Öncelikle hastanın  diş ölçüsü  alınır veya 3 boyutlu tarayıcı ile tarama yapılır.  Alınan ölçünün/taramanın bilgisayar ortamında modellemesi yapılır. Sonrasında ise kalıp olarak çıkarılır. Şeffaf plaklar, dişleri 0,25- 0,5 mm’lik hareket ettirecek şekilde tasarlanır.

Invisalign Plakları Nasıl Kullanılır?

  • Invisalign tedavisinde kullanılan her bir plak 15 günlüktür. 15 günün sonunda yeni bir plak kullanımına geçilir.
  • Planlanan tedavi sürecine göre, hastanın ihtiyacı kadar plak üretilir.
  • Invisalign plaklar yeme-içme esnasında çıkarılır. Sonrasında yeniden takılır.
  • Plaklar uykuda da takılmaya devam edilir.

Invisalign Plaklarını Kaç Saat Kullanmak Gerekir?

Şeffaf plaklar, kişiye yeme-içme özgürlüğü verse de düzenli kullanılması oldukça önemlidir. Kişi plakları düzenli kullanılmazsa hem tedavi süreci uzar hem de beklenen sonuçlar alınmayabilir. Plakların etkili olabilmesi için günde en az 20 saat takılması gerekir. Kişi yeme-içme esnasında ya da önemli toplantılarda plakları kısa süre ile çıkarabilir.

Şeffaf Plaklar Dışarıdan Bakıldığında Fark Edilir Mi? Görülür Mü?

Şeffaf plaklar dışarıdan bakıldığında neredeyse hiç görülmez. Yalnızca çok dikkatli bakıldığında dişlerin üzerinde şeffaf bir tabaka fark edilebilir. Invisalign tedavisi gören birçok hasta, plakların sosyal yaşamlarında fark edilmediğini, bu nedenle çok rahat ettiklerini söylemektedir.

Invisalign Plakları Konuşmayı Olumsuz Etkiler Mi?

Tüm ortodontik tedavilerde olduğu gibi ilk birkaç gün konuşmada zorlanma olabilir. Ancak şeffaf plaklara alışmak oldukça kolaydır. Kişi birkaç gün sonra plaklar hiç yokmuş gibi takılmadan ve zorlanmadan konuşabilir. Eğer kişi toplantı, sempozyum gibi uzun süre, aralıksız konuşması gereken ortamlarda bulunacaksa, plakları çıkarabilir. Bu da Invisalign’in en büyük avantajlarından biridir.

Invisalign Tedavisi Diş Teli Tedavisine Göre Daha Uzun Sürer Mi?

Invisalign tedavi süresi tamamen kişinin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Bu nedenle bu konuda net bir bilgi yoktur. Ancak Invisalign tedavisi, genel olarak hafif-orta düzeydeki çapraşıklıkların tedavisinde kullanıldığı için sonuçlar da daha kısa sürede ortaya çıkmaktadır diyebiliriz.

Şeffaf Plakların Bakımı Nasıl Yapılır?

Invisalign tedavisinde kullanılan plakların bakımı da oldukça pratiktir. Yemek artığı birikmediği için sadece ılık su ve sabun ile temizlenmesi yeterlidir. Sabah ve akşam, ılık su, sıvı sabun  ve diş fırçası ile yapılan temizlik yeterli olacaktır.

Ankara Invisalign Fiyatları

Invisalign teknolojisi, günümüzde ortodontik tedavi süreçlerini daha pratik ve estetik hâle getirmiştir. Böylece diş teli kullanmaktan kaçınan ancak daha estetik, düzenli diş görünümü isteyen kişiler bile ortodontik tedaviye başlayabilmektedir. Plaklar insan sağlığı için zararsız ve tamamen güvenlidir.

Invisalign tedavisi fiyatları ise diğer ortodontik tedavilere göre bir miktar daha pahalıdır. Ancak kullanılan plak sayısı ve hastalarımızın ihtiyaçları, fiyatların değişmesine de neden olabilir. Ankara Invisalign fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz kliniğimizi arayabilirsiniz.