Telsiz Ortodontik Tedavi

Telsiz ortodonti tedavisi olarak bilinen “Invisalign tedavisi”, diş telinin yol açtığı estetik sorunları ortadan kaldıran bir ortodontik tedavidir. Dişlerinize uygun olarak ölçülendirilmiş ve yapılmış şeffaf plaklar (aligner) sayesinde dişleriniz, tel kullanmadan tedavi edilir. Telsiz ortodontik tedavi sonrasında dişlerinizdeki çapraşıklıklar düzeltilir. Invisalign tedavisinin en büyük avantajı ise ortodontik tedavi gördüğünüzün tedavi sırasında belli olmamasıdır. Telsiz ortodontik tedavi her yaştan bireye uygulanabilir. Fakat Invisalign tedavisi için uygun olup olmadığınız doktorunuzun muayenesi sonrasında belli olacaktır. Detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilir, aklınızdaki sorulara cevap bulmak için Ortodent Ankara kliniği arayabilirsiniz.

Telsiz Ortodontik Tedavi (Invisalign) Nedir?

Telsiz ortodontik tedavi adından da anlaşılabileceği gibi tel kullanmadan, şeffaf plaklar sayesinde yapılan ortodontik tedavidir. Tedavinin amacı; dişlerde olan çapraşıklığı gidermektir. Şeffaf plaklar (aligner) dişlerinize uygun olarak ölçülendirilir ve yapılır. Telsiz ortodontik tedavi sonrasında dişlerinizdeki çapraşıklıklar giderilir. Tedavi sırasında plaklar dışarıdan bakılarak fark edilemez. Telsiz ortodontik tedavi sonrası dişler istenilen konuma getirilip, düzgün bir dizilim sağlanacaktır.

Diş Teli Kullanmadan Dişler Nasıl Hareket Ettiriliyor?

Diş hareketlerinin istenilen pozisyona getirilmesi için uygun Invisalign plaklar üretilir. Her plak 0.05 mm’lik hareket sağlar. Plaklar 15 gün boyunca kullanılır ve sonrasında diğer plaklara geçiş yapılır.

Şeffaf Plaklar Nasıl Üretilir?

Doktorunuz ağzınızdan ölçü alarak plakların dişlerinize uyumlu olmasını sağlar. Bu ölçüler, CAD-CAM sistemi olarak adlandırılan 3 boyutlu tarama yöntemi sayesinde bilgisayar ortamına yollanır. Bilgisayara aktarılmış diş kalıpları, simülasyon yardımıyla hareket ettirilir. Dişlerin hareketleri 0.05 mm’lik hareketlere göre uyarlanır ve şeffaf plaklar hazır hâle getirilir.

Tedavi Öncesinde Sonuçlar Ön Görülebilir Mi?

Tedavi öncesinde sonuçları görmeniz mümkün. Bilgisayar ortamına aktarılan diş planınızı üç boyutlu şekilde görebileceksiniz. Özel bilgisayar programları ile tedavi sonuçları önceden görülebilir.

Telsiz Ortodontik Tedaviyi Herkes Yaptırabilir Mi?

Her yaşta bireyin bu tedaviyi yaptırması mümkündür. Fakat Invisaling tedavisine hastanın uygun olup olmadığına doktor muayenesinden sonra karar verilir. Invisaling tedavisi hafif ve orta derece diş çapraşıklığının tedavisinde kullanılabilir. Çekilmesi istenen dişlerin tedavisinde de Invisaling işlemi yapılabilir. Diş çekimi yapılması gereken hastalarda telsiz ortodontik tedavi yapılıp yapılamayacağına doktor muayenesinden sonra karar verilir.

Invisaling Tedavisinde Ağrı Hissedilir Mi?

Dişler, plakların uyguladığı kuvvet sayesinde hareket edecektir. Bu kuvvet, plakları ilk taktığınızda baskı hissi yaratacaktır. Fakat dişleriniz bu baskıya kısa bir süre içinde alışacaktır.

Invisaling Tedavisinde Kontroller Ne Sıklıkla Olur?

Kontrollerin ayda bir yapılması ideal olandır. Her kontrol boyunca 2 adet şeffaf plak verilmektedir. Plakların değişimi 15 günde bir yapılmalıdır. Hastanın ihtiyaçlarına göre tedavi süresi, kontrol sıklıkları ve plak sayısı belirlenir.

Şeffaf Plaklar Ne Kadar Süre İle Takılmalıdır?

Şeffaf plaklar günde ortalama 20 saat takılmalıdır. Şeffaf plakların yemek yerken çıkarılması önemlidir. Eğer önemli bir işiniz var ise en fazla 3 – 4 saat süre ile plakları çıkarabilirsiniz.

İçecek Tüketiminde Şeffaf Plakların Çıkarılması Gerekir mi?

İçtiğiniz içecek eğer normal sıcaklıkta ve serin ise çıkarmanız şart değildir. Çay, kahve gibi sıcak içecekler tüketiyorsanız, Invisaling plakları thermoplastik bir maddeden oluştuğu için deforme olabilmektedir ve çıkarmanız önerilir.

Invisaling Tedavisi Konuşmayı Etkiler Mi?

Alışma dönemi geçirildikten sonra (1-2 gün) konuşmanızda bir sorun yaşanmayacaktır. Önemli işlerinizde şeffaf plakların 1-2 saatliğine çıkarılması mümkündür.

Şeffaf Plakların Bakımı Nasıl Yapılır?

Sabah ve akşam olmak üzere şeffaf plaklar ılık su ile diş fırçası yardımı ile yıkanabilir.

Sigara İçenlerde Şeffaf Plaklar Sararır Mı?

İçtiğiniz sigaranın miktarına göre değişiklik gösterebilmekle birlikte eğer çok içiyorsanız belli bir zamanda sararma olabilir. Fakat plaklar 15 günde bir değiştirileceği için sararma önemli olmayacaktır.

Telsiz Ortodonti Tedavisi Öncesi Bir Hazırlığa Gerek Var Mıdır?

Tedaviye başlanmadan önce çürük dişler temizlenmiş olmalı, diş taşlarından dişlerin arındırılmış olması gibi ağız içindeki tüm temizlenme işlemlerin yapılması gerekmektedir. Duruma göre 20 yaş dişlerinin çekimi de doktorunuz tarafından istenebilmektedir.

Ankara Telsiz Ortodonti Tedavisi Fiyatları

Diş teline göre Invisaling tedavisinin fiyatları biraz daha yüksek olabilmektedir. Üretilen plakların sayısı ve tedavinin süreci de fiyatları değiştirebilmektedir. Bunun için en net bilgiye doktorunuz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra ulaşabilirsiniz. Ankara telsiz ortodontik tedavi hakkında bilgi ve randevu almak için Ortodent Klinik ile iletişime geçebilirsiniz.